Den endelige byrådskandidatliste KV17 | aarhus lokal subsite

Log in

Log ind med brugernavn og password. Er du medlem af Radikale Venstre, og er det første gang, du skal logge på hjemmesiden, eller kan du ikke huske dit kodeord, så vælg "glemt adgangskode", for at angive et kodeord. Dit brugernavn er din e-mailadresse.

Indtast dit radikale.dk brugernavn
Indtast din adgangskode
Radikale Venstre i Aarhus

Den endelige byrådskandidatliste KV17

Aarhus Radikale Venstres liste over opstillede kandidater til kommunalvalget den 21. november 2017.


Spidskandidat


1. Rabih Azad-Ahmad, Tilst, Rådmand kultur og Borgerservice / Advokatfuldmægtig / Byrådsmedlem, Rabih@aarhus.dk, Tlf.: 40 50 76 59


Topkandidater


2. Ouafa Rian, Viby J, Proceskonsulent, Ouafa@Rian.dk, Tlf.: 86 15 05 09


3. Eva Borchorst Mejnertz, Aarhus V, Lektor i samfundsfag, engelsk og innovation, Eva@radikaleaarhus.dk, Tlf.: 61 71 33 13


4. Andreas Gram Drachmann, Aarhus V, Studerende, Andreas.drachmann@gmail.dk, Tlf.: 86 94 56 36


5. Jakob Lavrsen, Aarhus C, Lektor Fransk, Samfundsfag og International økonomi, Jla@campusvejle.dk, Tlf.: 25 88 35 74


Øvrige kandidater på listen:


6. Kåre Th. Sørensen, Mårslet, Folkeskolelærer, Kaare.soerensen@skolekom.dk, Tlf.: 81 71 47 61


7. Morten Stahl Pedersen, Aarhus C, Indehaver af vindhandlen Smagførst, msp@radikaleaarhus.dk, Tlf.: 42 51 17 19


8. Christian Vuust, Aarhus C, Docent/musiker cv@stofanet.dk, Tlf.: 20 12 77 08


9. Senay Arikan Tanis, Højbjerg, Projektmedarbejder, senayatanis@hotmail.com, Tlf.: 23 66 69 73


10. Katrine Pedersen, Aarhus C, Cand.scient.pol, katpedersen@hotmail.com, Tlf.: 23 28 14 84


11. Frederik Aagaard Sørensen, Aarhus C, AC fuldmægtig, Frederik.aagaard.sorensen@outlook.com, Tlf.: 28 58 14 92


12. Mattias Agger, Risskov, Studerende, Mattias.agger@gmail.com, Tlf.: 28 77 69 04


13. Thomas Wernberg, Aarhus C, Senior Hydrogeoloist, Thomaswernberg@gmail.com, Tlf.: 61 26 61 95


14. Torben Dreier, Viby J, Skoleleder FO-Aarhus, TD@fo-aarhus.dk, Tlf.: 22 20 49 55


15. Anders Bugge Haugaard, Risskov, Sekretariatschef, Andersbuggehaugaard@hotmail.com, Tlf.: 30 58 75 56


16. Lars Thue Hansen, Sabro, Pensionist, larsthue@gmail.com, Tlf.: 86 21 23 34


17. Nils M. Bertelsen, Brabrand, Jobsøgende, N_bertelsen@hotmail.com, Tlf.: 28 51 70 99


18. Steffen Aagaard Laursen, Sabro, Bygningskonstruktør, kv17@steffenaalaursen.dk, Tlf.: 20 77 34 96


19. Anne Nygaard, Aarhus C, 1. Viceborgmester / Byrådsmedlem / Selvstændigt, Anne.nygaard@aarhus.com, Tlf.: 29 93 81 24


20. Laura Hansen, Viby J, Studerende, laura@hjollund.eu, Tlf.: 40 71 93 93


21. Hanne Staahlnacke, Regnskabsfører/ Kulturudv., hanne@staahlnacke.dk, Tlf.: 41 85 75 30


22. Jonna Fonnesbæk Hansen, Viby J, Cand.merc., jofo@eaaa.dk, Tlf.: 86 14 26 26


23. Thorkild Dalsgaard, Lystrup, Pensionist (uddannet som musiker), dalsgaard@oncable.dk, Tlf.: 86 17 83 11


24. Lasse Bjerg, Aarhus C, Senior Finance Manager, Lassebjerg@outlook.com, Tlf.: 40 32 20 19